View Poll Results: Trebuie Steaua si Dinamo sa fie desfintate?!

Voters
242. You may not vote on this poll
  • Da! Cu siguranta!

    92 38.02%
  • Nu ! Nu exista motive .

    106 43.80%
  • NU ! Este prea tarziu.

    44 18.18%
Page 85 of 119 FirstFirst ... 3575838485868795 ... LastLast
Results 1,765 to 1,785 of 2492

Thread: Istorii controversate despre echipele romanesti de fotbal

  1. #1765
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Si rapidistii ce ar trebui sa faca? urmasii celor din 47?
    pai ei ar fi trebuit sa-i ceara scuze lui Postelnicu si chiar tovarasului Nicolae Ceausescu in persoana

  2. #1766
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    pai mai multi factori, cum ar fi : un patron inconstant care face mai mult rau decat bine echipe, o selectie deficitara a jucatorilor transferati si poate lipsa unei traditii de amploare care sa le da un soi de forta morala jucatorilor.
    P.S Asta banuiesc si eu, nu-s nici jurnalist sportiv, nici vreun soi de ganditor privat in ale sportului.
    Zau, pai credeam ca traditie ca voi nu mai are nimeni....sper ca nu vrei sa spui ca sunteti looseri
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #1767
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    pai ei ar fi trebuit sa-i ceara scuze lui Postelnicu si chiar tovarasului Nicolae Ceausescu in persoana
    Esti mult prea abstract, chiar si pt mine
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #1768
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    @Bumbescu:daca ti-ai scoate de pe ochi ochelarii de cal,ai vedea ca nu se mai vand pentru ca deja lumea este suprasaturata de cei doi.Am fost la targul Gaudeamus din Cluj si toate cartile lui Eliade si multe dintre cele ale lui Cioran erau cu 50% reducere(alaturi de carti ale unor necunoscuti),si nu s-au vandut mai deloc.Tinerii din generatia mea(cei care mai citesc ma refer) nu mai citesc Cioran si Eliade,pentru ca nu mai sunt "la moda"pur si simplu,lumea e satula de ei. Nici macar nu mai starnesc controverse,ceea ce e grav!
    Balaci, in privinta celor 2 lucrurile cred ca stau in felul urmator: sunt 2 intelectuali imensi care la un moment dat au avut un interludiu politic nefericit (Cioran intre 1933-1941; Eliade incepand cu 1936, iar finalul nu se cunoaste cu exactitate). Acest interludiu trebuie discutat onest si fara menajamente, insa asta nu cred ca le poate pune la indoiala toata opera. Cert este ca daca ai fost in vreo librarie din afara Romaniei cei 2, alaturi de Ionesco sunt singurii romani care se odihnesc in vitrina.

  5. #1769
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Iceblu View Post
    daca Steaua si dinamo au obtinut cele mai mari performante din fotbalul romanesc prin frauda, de ce la 18 ani de la Revolutie au ramas tot cele mai bune?
    inrebare de pustan cu cas la gura!

    pentru cultura ta negenerala: inainte de '89 ********ii si activistii detineau numai purerea politica,dupa '89 s au adaptat economiei de piata ,adica au acaparat si puterea economica !
    mai mult au bagat in fata " oameni de afaceri" precum borcea ( creatia lui roxin,fost consilier personal al lui nastase) turcu ( cu 3 dosare in curs pentru evaziune fiscala si spalare de bani,iertat momentan de generalii din umbra).
    badea de la computerland este un ******** notoriu,badea de la aedificia carpatica,este un ******** notoriu ( chiar daca acum sta in umbra),la fel ca si netoiu!
    peste toti troneaza marcel popescu ,de meserie sef peste ********i ,care dicteaza defapt cine si cat baga banii la dinamo,iar dinu procuroru' politic este nelipsit la luarea decizilor importante ,la dinamo ,in culise!
    sa nu uitam ce a patit ianul!
    a crezut ca dinamo a devenit un club "privat" si nu a mai cotizat cu bani la generalii din umbra!

    deci dinamo CONTINUA sa fie o cloaca de ********i,care dupa bunul obicei al zilei,santajeaza,fura cu acte in regula,devalizeaza banci si i si bat joc de romanii creduli!
    si cum marea majoritate a celor care conduc echipe in liga lui mitica,sunt santajabili cu multe dosare pe rol,de aici si pastrarea locului la masa bogatilor pentru dinamo!

    dinamo are cea mai slaba echipa din '90 ,incoace si totusi conduce detasat in liga lui mitica!

    despre steaua,mai tarziu!

    ps. pentr administraori: rog ca exegetii ce peioreaza pe aici sa si faca un thread special !
    Last edited by lordliv; 3rd April 2007 at 19:15.

  6. #1770
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    despre steaua,mai tarziu!
    Asteptam cu interes
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  7. #1771
    nvr trst nbody Zax's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,346
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    inrebare de pustan cu cas la gura!

    pentru cultura ta negenerala: inainte de '89 ********ii si activistii detineau numai purerea politica,dupa '89 s au adaptat economiei de piata ,adica au acaparat si puterea economica !
    mai mult au bagat in fata " oameni de afaceri" precum borcea ( creatia lui roxin,fost consilier personal al lui nastase) turcu ( cu 3 dosare in curs pentru evaziune fiscala si spalare de bani,iertat momentan de generalii din umbra).
    badea de la computerland este un ******** notoriu,badea de la aedificia carpatica,este un ******** notoriu ( chiar daca acum sta in umbra),la fel ca si netoiu!
    peste toti troneaza marcel popescu ,de meserie sef peste ********i ,care dicteaza defapt cine si cat baga banii la dinamo,iar dinu procuroru' politic este nelipsit la luarea decizilor importante ,la dinamo ,in culise!
    sa nu uitam ce a patit ianul!
    a crezut ca dinamo a devenit un club "privat" si nu a mai cotizat cu bani la generalii din umbra!

    deci dinamo CONTINUA sa fie o cloaca de ********i,care dupa bunul obicei al zilei,santajeaza,fura cu acte in regula,devalizeaza banci si i si bat joc de romanii creduli!
    si cum marea majoritate a celor care conduc echipe in liga lui mitica,sunt santajabili cu multe dosare pe rol,de aici si pastrarea locului la masa bogatilor pentru dinamo!

    dinamo are cea mai slaba echipa din '90 ,incoace si totusi conduce detasat in liga lui mitica!

    despre steaua,mai tarziu!

    pana aici sunt de acord

  8. #1772
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Zau, pai credeam ca traditie ca voi nu mai are nimeni....sper ca nu vrei sa spui ca sunteti looseri
    sincer eu imi asum palmaresul modest al Rapidului si imi asum si originea modesta a fondatorilor ei ( naturelul meu are alergie la uniforma in general)

  9. #1773
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ti-l asumi si pe geza? iti asumi si "votati soarele"?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #1774
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Balaci, in privinta celor 2 lucrurile cred ca stau in felul urmator: sunt 2 intelectuali imensi care la un moment dat au avut un interludiu politic nefericit (Cioran intre 1933-1941; Eliade incepand cu 1936, iar finalul nu se cunoaste cu exactitate). Acest interludiu trebuie discutat onest si fara menajamente, insa asta nu cred ca le poate pune la indoiala toata opera. Cert este ca daca ai fost in vreo librarie din afara Romaniei cei 2, alaturi de Ionesco sunt singurii romani care se odihnesc in vitrina.
    Da,ai foarte mare dreptate,insa tocmai asta am vrut sa spun si eu,nimeni nu trebuie sa fie scutit de punerea in discutie permanenta.Iar "aventura"politica,la fel ca la altii,este condamnabila. Nu am incercat sa le minimalizez valoarea,insa incerc sa spun ca nu trebuie sa existe nici o dictatura a celor doi pe piata autohtona(asa cum a fost imediat dupa revolutie).Sunt pe tarabele straine si pentru ca altii nu au avut norocul sa o stearga din tara.Si Norman Manea este la ora actuala foarte apreciat,insa asta nu inseamna ca este mai valoros decat alti scriitori locali(Intoarcerea Huliganului,de exemplu,mie unu nu mi s-a parut extraordinara).Ce voiam eu sa ii spun lui Bumbescu este ca ar trebui totusi sa se opreasca din glorificarea legionarismului,au trecut 50 de ani de cand se facea asta,acuma nu poate fi decat ridicol,ca si intelectualii stangisti care cand te duci in Franta,incearca sa te convinga ca nu a fost atata de rau regimul comunist(am patit-o pe pielea mea,si nu am ajuns cu ei la un consens)

  11. #1775
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    imi asum si votati soarele intr-o tara care cunoscuse dictatura regala, statul national-legionar si dictatura antonesciana. nu mi-l mai asumam daca soarele ramanea pe tricouri si cand a inceput teroare comunista propriu-zisa ( anumite forme de teroare erau prezente si atunci). oricum eu vreau sa aflu daca soarele a fost un gest benevol ori unul ,,sugerat".
    despre Geza vreau sa ma interesez personal, nu stiu de ce, dar nu prea am incredere in ,,sursele " steliste.

    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Da,ai foarte mare dreptate,insa tocmai asta am vrut sa spun si eu,nimeni nu trebuie sa fie scutit de punerea in discutie permanenta.Iar "aventura"politica,la fel ca la altii,este condamnabila. Nu am incercat sa le minimalizez valoarea,insa incerc sa spun ca nu trebuie sa existe nici o dictatura a celor doi pe piata autohtona(asa cum a fost imediat dupa revolutie).Sunt pe tarabele straine si pentru ca altii nu au avut norocul sa o stearga din tara.Si Norman Manea este la ora actuala foarte apreciat,insa asta nu inseamna ca este mai valoros decat alti scriitori locali(Intoarcerea Huliganului,de exemplu,mie unu nu mi s-a parut extraordinara).Ce voiam eu sa ii spun lui Bumbescu este ca ar trebui totusi sa se opreasca din glorificarea legionarismului,au trecut 50 de ani de cand se facea asta,acuma nu poate fi decat ridicol,ca si intelectualii stangisti care cand te duci in Franta,incearca sa te convinga ca nu a fost atata de rau regimul comunist(am patit-o pe pielea mea,si nu am ajuns cu ei la un consens)
    a existat o dictatura a lor tot datorita comunismului. mai exact datorita faptului ca regimul a cam cenzurat opera lor ( mai mult pe Cioran decat pe Eliade), fructul interzis este fructul cel mai gustos...Norman Manea ramane cel mai vandut scriitor de nascut in Romania de pe piata mondiala si este un candidat serios ( spun multi) la castigarea premiului Nobel pentru literatura. Despre stangistii din Franta am scris si eu acum cateva ore. Mi-e sila de ei, mai ales ca domina in continuare in lumea intelectuala franceza si au prin urmare o influenta publica imensa.
    Last edited by miril; 3rd April 2007 at 19:27.

  12. #1776
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    sweet mother of Mama Omida
    mai puteti? nu v-ati plictisit?

  13. #1777
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Da,ai foarte mare dreptate,insa tocmai asta am vrut sa spun si eu,nimeni nu trebuie sa fie scutit de punerea in discutie permanenta.Iar "aventura"politica,la fel ca la altii,este condamnabila. Nu am incercat sa le minimalizez valoarea,insa incerc sa spun ca nu trebuie sa existe nici o dictatura a celor doi pe piata autohtona(asa cum a fost imediat dupa revolutie).Sunt pe tarabele straine si pentru ca altii nu au avut norocul sa o stearga din tara.Si Norman Manea este la ora actuala foarte apreciat,insa asta nu inseamna ca este mai valoros decat alti scriitori locali(Intoarcerea Huliganului,de exemplu,mie unu nu mi s-a parut extraordinara).Ce voiam eu sa ii spun lui Bumbescu este ca ar trebui totusi sa se opreasca din glorificarea legionarismului,au trecut 50 de ani de cand se facea asta,acuma nu poate fi decat ridicol,ca si intelectualii stangisti care cand te duci in Franta,incearca sa te convinga ca nu a fost atata de rau regimul comunist(am patit-o pe pielea mea,si nu am ajuns cu ei la un consens)

    Cine a inceput discutia despre legionarism? Am spus eu ceva?
    Am pomenit eu de Nae Ionescu, sau tu ai facut-o, in acelasi timp facandu-te de ras?
    Tot bati campii pe aici, exprimi niste puncte de vedere de o profunzime uluitoare(pt prescolari si pensionarii CAP), insiri nume, scriitori, incerci in continuare sa dovedesti ca te pricepi...ai patit-o pe pielea ta in franta, probabil ai stat de vorba cu vanzatoarele de seminte de aruncat la porumbei, n-ai ajuns la consens...pai tu esti criminal mai, esti de-o perseverenta in prostie ceva de speriat, rareori vezi asa ceva.

    [QUOTE=balaci;1205804]. Nu am incercat sa le minimalizez valoarea,insa incerc sa spun ca nu trebuie sa existe nici o dictatura a celor doi pe piata autohtona(asa cum a fost imediat dupa revolutie).Sunt pe tarabele straine si pentru ca altii nu au avut norocul sa o stearga din tara.


    Cand citesti asa ceva, chiar flower power sa fii si tot iti vine sa pui mana pe pistol ......in primele secunde, ca pe urma ti se face mila
    Last edited by miril; 3rd April 2007 at 19:57. Reason: Ultima atentionare pentru limbaj jignitor!
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #1778
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    bai fratilor, sunteti sub orice critica ... mutati-va pe DIVERSE sau intrati in ARENA. ce legatura are cioran si nu mai stiu care naibii scriitor, pictor, sculptor cu subiectul acestui thread.. ma mir cum de nu a sters pana acu` nici un moderator acest posturi deplasate de la subiect

  15. #1779
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TYPI-STIINTA View Post
    bai fratilor, sunteti sub orice critica ... mutati-va pe DIVERSE sau intrati in ARENA. ce legatura are cioran si nu mai stiu care naibii scriitor, pictor, sculptor cu subiectul acestui thread.. ma mir cum de nu a sters pana acu` nici un moderator acest posturi deplasate de la subiect
    Pai intreaba-l pe prietenul tau oltean ca el e intelectualul pe aici, el ne taraste in discutile astea super elevate
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #1780
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,004
    Reputatie
    1
    arma secreta a fanilor off-topic : "plictiseala moderatorilor"

    Si-au castigat "libertatea" in modul acesta ... acum tipa Liberté, Egalité Trolling
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #1781
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Masura cea mai potrivita ar fi inchiderea topicului, dar nu este o masura constructiva ci disperata, de aceea unele divagatii pe teme ideologice, deocamdata, vor fi lasate atata timp cat se revine la...desfiintarea din...tema topicului. Ar fi bine, totusi, sa se argumenteze prin folosirea unui limbaj civilizat. Parerea mea, ma refer la topic, este reflectata de optiune din poll.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. 3rd April 2007, 20:08
    Reason
    Off topic

  19. 3rd April 2007, 20:17
    Reason
    Am inteles. Off topic

  20. 3rd April 2007, 20:18
    Reason
    Se rezolva (off topicul)

  21. 3rd April 2007, 20:19
    Reason
    Off topic

  22. #1782
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Alaturi de limbajul nepotrivit, off topic-ul se va sanctiona de acum incolo. In rest, tema interesanta, discutii dis...juncte, pana acum.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  23. #1783
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Bumbescu ... lacune depinde ...

    In off-topicul vostru poate ... dar in alte domenii nu prea cred. Si deasemenea nu cred ca aici tu poti masura acest fapt ..
    Stai ma, nu te ambala, ca eu glumeam numai cu tine nu mai vreau sa ma cert

    Totusi,tinand cont ca esti plecat de atata vreme cred ca ti-ar prinde bine un training rapid si eficient de "citit prefete carti, critici scurte, si cum putem vorbi cu aplomb si siguranta despre o carte de care doar am auzit"
    Pt training-ul asta formezi prefixul(0040253+nr) si se rezolva
    Last edited by miril; 4th April 2007 at 09:44. Reason: Ultima atentionare pentru off topic si nu numai
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  24. #1784
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,004
    Reputatie
    1
    Bumbescu ... glumeam si eu un pic ...

    Despre subiect:

    Sincer nu mi-am pus niciodata intrebarea asta iar si mai sincer nu prea am intentia sa mi-o pun.

    Ce inseamna Dinamo pentru mine ?

    Inseamna un club la care am facut sport inepand din copilarie si continuand pana la jumatatea adolescentei (cand am plecat) ... am petrecut acolo mult timp , jumatate de zi cand aveam scoala si toata ziua cand era vacanta ... a fost o metoda pentru parintii mei sa-mi evite intentia de a pierde timpul cu golanii prin cartier arzand gazul de pomana.

    Cum s-a infiintat clubul si cum s-a numit inainte ? ... nu ma intereseaza ...

    putea sa fie si Ciocanul sau Secera ca tot acolo ma duceam sa inot sau sa dau cu piciorul in basica sau eventual sa alerg un pic

    Comunistii au infiintat clubul ? ... sa fie sanatosi ...
    Eu ce retin este ca era o baza sportiva unde se tragea tare sperand la performanta , spirit sanatos sportiv si sperante imense pentru a-si face un rost in viata pentru tineri veniti din familii modeste

    Asta probabil ca a fost si la Steaua si la alte cluburi din tara ...

    Problema administrativa nu era a mea
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  25. #1785
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    E clar...esti mult prea superficial

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Inseamna un club la care am facut sport inepand din copilarie si continuand pana la jumatatea adolescentei (cand am plecat) ... am petrecut acolo mult timp , jumatate de zi cand aveam scoala si toata ziua cand era vacanta ... a fost o metoda pentru parintii mei sa-mi evite intentia de a pierde timpul cu golanii prin cartier arzand gazul de pomana.
    Cum s-a infiintat clubul si cum s-a numit inainte ? ... nu ma intereseaza ...


    Acum insa te-au scapat din mana, toata ziua esti pe aici
    Last edited by delaparis; 3rd April 2007 at 23:17. Reason: consecutive
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •