Page 8 of 15 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 310

Thread: Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!

  1. #148
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Luciane , tu nu locuiesti in Italia ? Daca e asa ,acolo cu siguranta vei gasi un demo chiar si pt. ac. racheta .

    Pt. @Dyaconu postarea ta nu trebuie stearsa , chiar m-a surprins prin consistenta ei in informatii . Totusi o racheta trebuie testata pt. ca tu nu stii date referitoare la stilul de joc al lui Lucian( swing , loveste plat sau liftat FH sau Bh,etc) pt. ca acesta sa ia o decizie nu numai bazandu-se pe caracteristicile rachetei conform catalogului .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #149
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by dyaconu View Post
    Am sa incerc eu o opinie, daca moderatorii considera ca e prea "subtire" raspunsul, rog sa-l stearga.
    Nu am testat racheta, recunosc, dar iti pot da cateva informatii tehnice care sa te ajute sa-ti faci o idee: o sa incep cu stiffness-ul. Valoarea aia 61 o plaseaza in categoria medium-flex. Asta inseamna un control mai bun al loviturilor dar o pierdere a puterii. Chestia asta se mai poate corecta din racordaj daca nu ai o lovitura mai puternica.
    Capul acela de 95sq. in. pentru mine (am testat altele de la Wilson cu cap mic) este un pic cam incomod, ce-i drept eu inca sunt la inceput, poate pentru tine e alta treaba. Ideea e ca va trebui sa lovesti cat mai precis (sweetspot) altfel vei resimti o gramada de feedback-uri ciudate in mana (racheta se roteste, etc.).
    Teoretic racordajul acela de 18x20 nu ar fi tocmai potrivit pentru un topspin extraordinar avand in vedere ca racheta are 8 puncte head-light. Totusi la greutatea respectiva, s-ar putea sa ai un feeling total opus acestei descrieri. Cel putin la Wilson asa mi s-a parut.
    Inteleg ca tu vrei un feedback de la cineva care a incercat racheta, dar din pacate in Ro/Buc, nu am gasit asa ceva la test.
    Inca o data imi cer scuze daca am batut campii cu ceva ce tu stiai deja.
    Merci mult Dyaconu pentru detaliile tehnice...nu ai batut campii cu mine incat nu sunt un expert al detaliilor rachetelor de tenis.

    In primul rand, sunt orientat mai mult spre modelul "300"http://www.tennis-warehouse.com/desc...OP-DAG300.html folosit de Haas si de Robredo. Acest model difera de modelul "200" prin greutatea mai mica (309g), headsize-ul putin mai mare (98'') si dupa cum vezi o putere ceva mai mare.

    Una peste alta, nu sunt un maniac al detaliilor. Caut in special o racheta "tehnica" fiind (asa cred cel putin) un jucator mai mult tehnic decat agresiv.

  3. #150
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Ma bucur Lucian ca ti-am putut fi cat de cat de folos.
    Sustin cu tarie ce a spus Optimistul: intotdeauna inainte de a cumpara o racheta, testeaz-o!
    Si recunosc ca informatiile pe care le-am oferit sunt de ordin general, dar asa cum spunea si Optimistul, numai tu iti cunosti cu adevarat stilul de joc si ca atare vei sti ce alegere sa faci dupa ce vei testa.
    Bafta!

  4. #151
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Dyaconu pot sa-ti pun si eu o intrebare : De ce apari asa de putin pe 'secretele tenisului ', aici unde avem nevoie de pareri ale unor persoane ca tine care stiu multe despre tenis ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #152
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Dyaconu pot sa-ti pun si eu o intrebare : De ce apari asa de putin pe 'secretele tenisului ', aici unde avem nevoie de pareri ale unor persoane ca tine care stiu multe despre tenis ?
    Optimistule, iti raspund, citesc forumul zilnic. Am pagina deschisa non-stop de la servici si intru si de acasa sa mai citesc post-arile noi. Atunci cand am ceva de spus spun. Nu am pretentia ca stiu multe despre tenis, dar atat cat stiu, impartasesc si cu ceilalti care iubesc acest sport.
    Cu multa placere am sa raspund si pe viitor la topicurile unde voi avea ceva de spus.
    Numai bine.

  6. #153
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Care ar fi diferenta intre o racheta 16X19, 16X18 si 18X20 ??? Stiu ce insemna aceste cifre, vreau doar sa stiu diferenta de joc

    Multumesc

  7. #154
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Eu n-am testat mai multe rachete de acest gen ca sa pot face diferenta numai pe ac. criteriu ,dar cred ca scopul este in primul rand de natura constructiva in functie de celelalte caracteristici ale rachetei .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #155
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Eu n-am testat mai multe rachete de acest gen ca sa pot face diferenta numai pe ac. criteriu ,dar cred ca scopul este in primul rand de natura constructiva in functie de celelalte caracteristici ale rachetei .
    Problema este ca acelasi model de racheta se gaseste pe piata in 2 versiuni: 16X19 si 16X18....Am citit undeva ca modelul 16X18 ar fi ceva mai puternica insa as vrea sa aflu si o opinie romaneasca aici pe forum

  9. #156
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Am incercat pana acum doua tipuri de racordaje: 16x19 si 18x20. Cele doua tipuri se comporta intradevar diferit in ce priveste modalitatea de a aborda mingea.
    Am sa incep cu rachetele tip 16x19 pentru ca aici sunt doua categorii. In functie de forma capului rachetei dimensiunea dreptunghiurilor facute de corzile verticale intersectate cu cele orizontale pot fi mai mari sau mai mici. Eu am acasa doua tipuri de racheta: una cu cap oval (Head Nano Ti.Heat) si una cu cap rotund (Wilson nPro Open ). Dreptunghiurile la cea Head sunt mult mai mari decat la Wilson. Datorita acestui aspect, genul acesta de rachete favorizeaza spin-ul la serva, intrucat spatiile fiind mai mari, atunci mingea este "muscata" cu mai multa forta. Wilson-ul insa ofera un mai mare control al servei, in detrimentul fortei.
    Se stie ca in general racordajele de top 18x20 ofera un control mai mare al loviturii si implicit asupra mingii, dar asta este sa spun doar jumatate din influenta. Cealalta jumatate o reprezinta tensiunea la care este racordata racheta.
    Head-ul meu este racordat cu un racordaj de frabrica (stock) multifilament, la tensiune maxima. Ea este o racheta rigida, chiar foarte rigida! Ca atare, forta loviturilor este uimitoare. Din pacate insa, controlul... e scazut .
    Pe de alta parte, am jucat cu Wilson-ul pe care il am (tot 16x19) dar racordata cu Luxilon (nu stiu exact tipul imi pare rau) la jumatate de tensiune intre minimum si maximum acceptat. Controlul este uimitor si credeti-ma, eu sunt un jucator incepator (cu indulgenta si ca sa-mi fac curaj imi spun ca sunt level 2.0). Dar racheta ajuta enorm.
    Discutand de rachetele cu racordaj 18x20 am avut ocazia sa incerc un Babolat (acela galben cu negru). Controlul rachetei este interesant. Nu se pot da insa slice-uri eficiente (sau ma rog nu asa de eficiente ca si cu Head-ul meu), insa si aceasta racheta era racordata un pic mai slab decat maximum acceptat de rama.
    In ce priveste forta loviturii la serva, m-am convins ca nu tine neaparat de racheta. Head-ul meu este head-heavy (hehehe!) si cu ea servesc puternic e drept. Wilson-ul este head light (8pts.) insa feelingul este de head heavy la aceasta racheta, ca atare si cu ea imi ies server foarte puternice.
    Concluzia ca sa n-o mai lungesc ar fi asa:
    - putere = racordaj la tensiune maxima (trebuie lovit cu mare atentie si dozare a efortului) 16x19 de preferat
    - control = racordaj de la jumatate catre minim (trebuie compensata puterea), 16x19 cap rotund sau 18x20
    - spin = regula spune 16x19, dar aici ar trebui sa ne spuna si cei care joaca tenis de multa vreme, sa ne impartaseasca din experienta lor.
    SI ULTIMA DAR CEA MAI IMPORTANTA CONCLUZIE: INAINTE DE A CUMPARA O RACHETA TESTEAZ-O, TESTEAZ-O, TESTEAZ-O!
    Imi cer iertare pentru postul asta imens, am sa fiu mai concis pe viitor.

  10. #157
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    MS Optimistu.....
    Am vazut pe net k este de cumparat racheta Wilson K Factor KSix One Tour 90(Racheta pe kre o foloseste marele Federer).la un pret destul de accesibil..200$..Ce ziceti ar fi o idee buna sa o cumpar??Avand in vedere k eu in joc folosesc tot felulu de lovituri..dar mai mult cele in forta....plate...Am auzit k aceasta racheta are o stabilitate si un comfort ridicat..

  11. #158
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Am lovit si eu cu racheta asta , dar e prea grea pt. tehnica mea deficitara - daca nu lovesti mingea in fata trupului te rupe la mana ...
    Trebuie s-o testezi inainte s-o cumperi , mai ales daca lovesti reverul cu o mana .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #159
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Slice Ovidiu View Post
    MS Optimistu.....
    Am vazut pe net k este de cumparat racheta Wilson K Factor KSix One Tour 90(Racheta pe kre o foloseste marele Federer).la un pret destul de accesibil..200$..Ce ziceti ar fi o idee buna sa o cumpar??Avand in vedere k eu in joc folosesc tot felulu de lovituri..dar mai mult cele in forta....plate...Am auzit k aceasta racheta are o stabilitate si un comfort ridicat..
    Este o racheta extrema....eu nu o sfatuiesc mi-a placut in mod deosebit cum se executa reverul cu o mana pe care-l folosesc eu.
    Daca lovesti in forta, nu cred ca este racheta pentru tine.....E o racheta tehnica pentru jucatori foarte experimentati

    PS: treci pe alt topic ca aici se vorbeste de altceva

  13. #160
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Le-am mutat eu aici .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #161
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Merci Dyaconu inca o data pentru explicatii (chiar daca nu mi-ai spus nimic de 16X18)

    Sa testez rachete, nu am timp pur si simplu sa umblu prin oras si sa incerc tot felul de rachete. Nu sunt un profesionist, deci cred ca ajunge sa ma bazez pe niste cifre.

    Am cumparat pana la urma (astept sa-mi vina acasa) racheta lui Robredo si cea a lui Haas, adica "Dunlop Aerogel 300" de care vorbeam mai devreme. Am gasit un pret foarte mic (doar 90 de euro) incat racheta dintr-un oarecare motiv iese inca din fabrica cu un pret mai mic decat concurenta.
    M-am bazat pe faptul ca rachetele Dunlop sunt folosite de jucatorii cu reverul de o singura mana (Haas, Robredo, Blake sau Almagro), eu fiind un jucator "extrem" de backhand cu o mana. Este un criteriu naiv fara discutii insa repet ca nu am timp (si nici dorinta) de a testa tot felul de rachete. Una peste alta, este o racheta "moderata", fara prea multe parti extreme, deci nu cred ca ma va incurca intr-o oarecare maniera. In cele din urma am trecut de la o racheta Babolat pentru incepatori, deci sper ca va fi o racheta mult mai buna.

    Cat despre 16X18, am auzit ca iti ofera mai multa putere....mai multe nu stiu

  15. #162
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Daca te referi la aspectul asta, intr-adevar 16X18 iti ofera mai multa putere ,iar 16X19 mai mult control dar cred ca sunt detalii mult prea mici care trebuiesc luate in considerare in alegerea unei rachete in comparatie cu altele .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. #163
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Daca te referi la aspectul asta, intr-adevar 16X18 iti ofera mai multa putere ,iar 16X19 mai mult control dar cred ca sunt detalii mult prea mici care trebuiesc luate in considerare in alegerea unei rachete in comparatie cu altele .
    Am intrebat pe cineva care le avea pe amandoua si mi-a raspuns acelasi lucru

  17. #164
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Te inteleg Lucian cand spui ca nu ai timp sa probezi rachete pana sa gasesti una care ti se potriveste. Sunt curios, de cate ori pe saptamana joci tenis si pentru cat timp?
    Banuiesc ca acum ai o racheta cu care joci si despre care poti spune multe lucruri. Lucruri care au reiesit dupa multe ore de joc si care sunt legate de stilul tau de joc. De aceea acum, avand informatiile pe care ti le-am dat, coroborandu-le cu ceea ce astepti tu de la o racheta ai putea face o alegere aproape perfecta a unei rachete in raport cu stilul tau de joc.
    Din pacate (sau din fericire?) in tenis trebuie sa ai o baza de la care sa pleci, un punct de referinta. In cazul tau si al meu, acest punct este prima racheta.
    Dupa ce am jucat mai bine de 2 ani cu Head-ul am inteles ce vreau de la o racheta, ce mi s-ar potrivi cu adevarat. Totusi ca sa pot sa fac comparatia "live" am probat Wilson-ul inainte sa-l cumpar.
    Cat despre rachetele cu racordaj 16x18 nu stiu sa-ti spun nimic. De aceea nu am scris despre ele. Eu nu am vazut o racheta cu un astfel de racordaj, cu atat mai putin sa joc cu una.
    Sper ca Dunlop-ul sa-ti satisfaca asteptarile si sa ai satisfactii la fel de mari cum le am eu cu Wilson-ul meu nPro Open.
    Succes!

  18. #165
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Va voi spune impresiile mele despre noua mea racheta cand o voi incerca
    Dunlop Aerogel 300

    http://www.sportlandmarche.com/publi..._0.resized.jpg


    vechea mea racheta era:
    Babolat Contest Limited (racheta pentru incepatori)
    http://www.decathlon.es/ES/images/as...et_9817384.jpg
    Last edited by Lucian86; 27th April 2008 at 19:08.

  19. #166
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Azi am incercat-o circa 3 ore Superba racheta Deocamdata pot spune ca m-am gasit foarte bine cu ea in orice colt al terenului. Corzile 16X18 ii dau o putere destul de mare desi racheta nu este conceputa tocmai pentru acest lucru. Foarte manevrabila si are destul de mult control

    Un punct negativ pe care l-am observat astazi este mai slabul randament la loviturile Top Spin de care oricum nu sunt tocmai un mare adept.

    Cel mai mult ma impresionat felul cum reuseam sa returnez mingile, unele din pozitii foarte dificile, lucru care inainte cu vechea racheta nu reuseam. Groundstrokurile deasemenea functionau foarte bine.

    Nu sunt in masura sa fac diferenta cu alte rachete profesionale insa fata de vechea mea racheta exista o mare diferenta

  20. #167
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Un punct negativ pe care l-am observat astazi este mai slabul randament la loviturile Top Spin de care oricum nu sunt tocmai un mare adept.
    Ce fel de racordaj folosesti , dar tensiunea ?
    Daca vei folosi un racordaj mai putin rigin sigur te va ajuta si pt. top spin .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #168
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ce fel de racordaj folosesti , dar tensiunea ?
    Daca vei folosi un racordaj mai putin rigin sigur te va ajuta si pt. top spin .
    E racordajul care vine direct de la Dunlop, un racordaj puternic....Deocamdata il voi folosi pe acesta dupa care ii voi pune unul mai moale cum mereu am preferat

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •