Results 1 to 13 of 13

Thread: Vadim si obsesia americana! Acum au sabotat..toyota!

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1

    Vadim si obsesia americana! Acum au sabotat..toyota!

    VADIME, Am citit din nou o alta aberatie a ta, si nici nu are rost
    sa imi mai pierd timpul cu tine sau cu fapte(ca sefii toyota stiau de..10 ani de probleme cu masninile mlor, au fost inregistrati in Japonia refuzind sa retraga masinile de pe piata, pe motiv ca poate nu vor muri multi americani in accidente, hai sa asteptam.samd... Toata lumea stie adevarul, numai un descreierat pe care nici un medicament nu-l v-a vindeca, nu stie!!
    Americanii au fost prea ingaduitorii lasaind-i pe Toyota(si Honda) sa-si faca de cap pe piata americana, de ani de zile, NU RECENT, cu produse inferioare si au preferat sa-i amendeze greu,
    decit sa le interzica vinzarea masinilor!!! Nu stiu ce e mai rau, orbul prost sau prostul care e orb!! iN CAZUL TAU, DOUBLE WHAMMY!!!

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1

    hei Vadim,

    am uitat sa te intreb, de ce nu ai pus forum pe articolul tau aberant si ridicol despre problemele Toyota(care sint de peste 10 ani!!!!!!), ti-e frica de ce au
    sa-ti spuna cei cu luciditate, nu cu ura si prostie oarba? Just wondering!!
    Pentru ca stii si tu ca de fiecare data cind vii cu o alta aberatie 'antiamericana'
    cititorii te demoleaza, 99.9% impotriva ta!!!!!

  3. #3
    junior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    City of the Angels
    Posts
    93
    Reputatie
    1

    Talking

    Marturisesc ca nu am mai intrat pe onlinesport de vreo 2 ani. Desi eram unul dintre cei mai fideli cititori. De ce oare? Pai tocmai din cauza acestui Cretinel anti-american. Asta ori e prost ori e prost, una din doua... Mi-a zis un prieten sa intru caci iarasi si-a dat-o in petec. M-a scos din sarite cu articolul ala! Aberatie peste aberatie. Nu apar Fordul ca si aia sunt jalnici, dar toyota trebuie sa plateasca pt defectiunile astea! so, go Audi! Drive german!

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Cumparati bre Loganuri, sau in America nu gasiti de-astea?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #5
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ddpurple View Post
    Marturisesc ca nu am mai intrat pe onlinesport de vreo 2 ani. Desi eram unul dintre cei mai fideli cititori. De ce oare? Pai tocmai din cauza acestui Cretinel anti-american. Asta ori e prost ori e prost, una din doua... Mi-a zis un prieten sa intru caci iarasi si-a dat-o in petec. M-a scos din sarite cu articolul ala! Aberatie peste aberatie. Nu apar Fordul ca si aia sunt jalnici, dar toyota trebuie sa plateasca pt defectiunile astea! so, go Audi! Drive german!
    Hai sa o luam pe rand. Nu ai mai intrat de 2 ani, desi erai cititor fidel. Ok. Dupa doi ani intri pentru ca iti spune un prieten ca mi-am dat in petec.

    O data la doi ani lasa-ma sa imi dau si eu in petec.

    Referitor la apelativul tau, e simplu sa jignesti mai usor e sa fii logic si decent. Daca nu te uiti ce face siteul asta, uita-te macar la cate mesaje am eu pe forumul asta si da-ti seama de parul meu alb. Da, eu 'drive german'.

    Skeptic, da au sabotat Toyota, e criza si se joaca fara manusi. Nu imi plac masinile japoneze, nu sunt pe gustul meu. Daca tu spui ca japonezii fac masini proaste... Ce sa zic... cu asta nu sunt de (Honda) accord. In rest, Ford e o masina cinstita la ce ofera in raport cu pretul.

  6. #6
    junior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    City of the Angels
    Posts
    93
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Hai sa o luam pe rand. Nu ai mai intrat de 2 ani, desi erai cititor fidel. Ok. Dupa doi ani intri pentru ca iti spune un prieten ca mi-am dat in petec.

    O data la doi ani lasa-ma sa imi dau si eu in petec.

    Referitor la apelativul tau, e simplu sa jignesti mai usor e sa fii logic si decent. Daca nu te uiti ce face siteul asta, uita-te macar la cate mesaje am eu pe forumul asta si da-ti seama de parul meu alb. Da, eu 'drive german'.
    Nu ma asteptam sa-mi raspunzi. Era un mesaj de afirmare a frustrarii in legatura cu articolul tau jenant. Si acum hai sa-ti explic de ce m-am enervat asa de tare si de ce nu imi voi cere scuze pt apelativele precedente oricat de in varsta ai fi matale.

    1. Unde vezi tu in filmuletul ala cu Priusul ca masina de politie il opreste pe ala ca in filme punanduse in fata lui si franand????? Cand de fapt masina de politie a aparut, a mers in paralel cu priusul, in timp ce ii dadea indicatii prin portavoce, indrumandu-l sa puna transmisia in Neutral (aka sa scoata din viteza) si apoi sa franeze si sa traga pe dreapta. Abia dupa ce priusul a oprit s-a pus masina de politie in fata lui, pt securizarea lui sau pt ca asa a inteles politaiul sa procedeze. Lamurit esti acuma? Sper sa te documentezi mai bine data viitoare.

    2. Sunt 34 de morti pe record in ultimii 10 ani (asa cum zicea si skeptic) datorate defectiunilor la pedala de acceleratie a toyotei. Spune-le familiilor celor 34 ca masinile toyota sunt sigure, ca totul e vrajeala si "to keep buying toyotas" !!!!

    3. In linkul ce ti-l dau aici e o inregistrare macabra cu un tip ce se deplasa impreuna cu familia pe autostrada intr-un Lexus ( produs de toyota ) a carui pedala se blocase la 120 mile/ora ( =193 km/ora) si autostrada se termina intr-un km! Inregistrarea reprezinta apelui tipului in cauza catre 112 sau cum ii ziceti voi acolo si a fost difuzata pe CNN. http://guanabee.com/2009/09/911-call...toyota-recall/


    Concluzia mea e ca ti-ai ales un subiect prost prin care sa ii acuzi pe americani de lucruri necurate. Subiect pt care niste oameni au platit cu viata. Dar ce-ti pasa tie de viata unor americani nenorociti, nu-i asa?

  7. #7
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Uite aici filmuletul cu Prius de acum cateva zile, in reconstituire pe computer si cu declaratii:

    http://www.topgear.ro/blog/2010/03/c...ste-plicticos/

    Totusi mi se pare "cusuta cu ata alba" povestea Toyota in America.

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Normal ca e cusuta cu ata alba. Nu am scris si pe site acel articol? (e si videoul).
    http://www.onlinesport.ro/stiri/moto...cu-politia.htm

    Numai "americanii" nostri apara niste chestii evidente. Nu stiu, ei o iau prea personal...

    E clar ca americanii pe criza au fost fortati sa treaca la orice masura ca sa salveze Fordul. De asta s-a intamplat asta. E pe viata si pe moarte. Nu vezi ce fata are mosul ala din Prius? E agent FBI.

    ddpurple, da toyota are problema cu covorasele (cea pe care o semnalezi in linkul cu lexusul), dar nu cea insinuata de acel profesor la sistemul electric. Oricum nu inteleg cum de oamenii aia nu au oprit motorul sau nu au scos din viteza masina. Nu mai comentez ca mergeau cu 192 la ora. Iar cu covorasele poate au si dealerii ceva de spus.

    Mi s-a intamplat si mie sa mi se blocheze covorasul pentru cateva secunde, am rezolvat rapid. Masina pe care o am acum are covorasele prinse in 4 capse nu se pot misca.

  9. #9
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Los Angeles
    Posts
    184
    Reputatie
    1
    Caz real.

    Am un coleg care are un Camry de 1 an jumate. A fost in service pt. fizxarea pedalei de acceleratie si resoftarea masinii.Urmatorul weekend a pus masina pe cruise control si a inceput sa accelereze singura....de la 70 la 90 mph.

    El oricum se vaita de masina lui de cand a luat-o.(schimbat telescoape.cauciucuri in mai putin de 30 000 mile) si alte chestii minore ....stricat radio..etc.

    Partea buna daca ai Toyota si dai in radar,ai o scuza.....si poate nu iei amenda....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2009
    Location
    w/o cocalaro-manelisti.
    Posts
    4,274
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by california View Post
    Caz real.

    Am un coleg care are un Camry de 1 an jumate. A fost in service pt. fizxarea pedalei de acceleratie si resoftarea masinii.Urmatorul weekend a pus masina pe cruise control si a inceput sa accelereze singura....de la 70 la 90 mph.

    El oricum se vaita de masina lui de cand a luat-o.(schimbat telescoape.cauciucuri in mai putin de 30 000 mile) si alte chestii minore ....stricat radio..etc.

    Partea buna daca ai Toyota si dai in radar,ai o scuza.....si poate nu iei amenda....
    Ce nu inteleg este: ce este atat de complicat, daca intradevar se intampla asa ceva cu blocarea acceleratiei, sa pui schimbatorul in "neutral"? totusi masina nu-i condusa de un robot...

    Aia cu ticket-ul e o idee buna

  11. #11
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,381
    Reputatie
    0
    daca se blocheaza acceleratia, indiferent de transmisie manuala sau automata, trebuie sa faci o manevra foarte complexa: sa apesi progresiv frana. bunul simt ii spune ca, la un moment dat, va invinge tractiunea. in cel ai oribil scenariu, va muri motorul (la cele cu cutie manuala.) asta daca nu cumva cei de la lexus sau toyota n-au inventat un sistem in care presiunea lichidului de frana aduce un + de cuplu.
    desi cultura americana ne invata contrariul, nici superman care ne raspunde de 112, nu apuca sa zboare atat de repede sa ne salveze. am citit asta in rahan...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2009
    Location
    w/o cocalaro-manelisti.
    Posts
    4,274
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    daca se blocheaza acceleratia, indiferent de transmisie manuala sau automata, trebuie sa faci o manevra foarte complexa: sa apesi progresiv frana. bunul simt ii spune ca, la un moment dat, va invinge tractiunea. in cel ai oribil scenariu, va muri motorul (la cele cu cutie manuala.) asta daca nu cumva cei de la lexus sau toyota n-au inventat un sistem in care presiunea lichidului de frana aduce un + de cuplu.
    desi cultura americana ne invata contrariul, nici superman care ne raspunde de 112, nu apuca sa zboare atat de repede sa ne salveze. am citit asta in rahan...
    Si revin: inainte sa incerci sa vezi "care e mai tare" (frana sau puterea motorului) nu e mai simplu sa pui schimbatorul (auto sau manual) in neutral?...si pe urma motorul poate sa se tureze cat vrea el...dupa ce franezi si opresti masina (nu inainte, ca sa ai totusi power steering, power brakes, etc.) intorci cheia in contact si gata.

  13. 6th September 2010, 14:01

  14. #13
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Cam tarziu, dar un punct de vedere interesant despre “Afacerea Toyota” (ce-i drept, de acum cateva luni, de cand era in toi) :

    Deja de 6 luni, urmaresc “Afacerea Toyota” la fel cum am urmarit razboiul din Irak, adica stiind ca peste ceva timp voi citi o carte excelenta, care sa puna la capat toate itele povestii, cum a fost cazul cartii “Legea celor puternici”, a lui Steve Fainaru. Si poate la fel au simtit cei care au fost contemporani cu “Afacerea Dreyfus” din Franta, “Afacerea Watergate” din SUA sau chiar cu “Afacerea Skoda” din Romania interbelica. Fapte reale sau intoxicatii de presa, toate acestea si multe altele au fost subiecte de carti bune – nu am nicio indoiala ca undeva in lume exista cineva care aduna piesele de puzzle pentru a scrie epopeea Toyota intr-un volum.

    Rechemarile in service au loc tot timpul in industria auto, dintr-o gama variata de motive. Unele sunt fleacuri care se refera la etichete lipite gresit, la butoanele geamurilor electrice, comenzile radio sau manetele de reglare a scaunelor. Multa vreme am crezut ca un recall din motive atat de frivole este un exercitiu de imagine pentru producatori, care incearca sa arate o grija excesiva pentru client, chiar si post-vanzare. Alte motive de recall sunt mai substantiale, care afecteaza in mod direct siguranta la volan. Cele mai multe dintre campaniile de rechemare in service sunt tratate cu grija de producatori, incat nu ajung sa le afecteze imaginea. Toyota este exceptia notabila, iar catastrofa de imagine este cu atat mai grea cu cat japonezii isi construisera cu migala specific asiatica o perceptie publica de fiabilitate 99,9%.

    Galceava la punctul zero a fost o stire, din octombrie 2009, in care era citat raportul investigatiei demarate de autoritatea rutiera din America (NHTSA), referitoare la un accident mortal suferit de pasagerii unui Lexus ES 350, pe o autostrada din San Diego (statul California), cu doua luni inainte. Conform inspectorilor NHTSA, cauza tragediei fusese covorul din cauciuc de pe partea soferului, care se valurise si bloca pedala de acceleratie in pozitie total apasata.

    Fara sa-mi dau seama cat de importanta va deveni in lunile urmatoare, am retinut aceasta informatie din fluxul de stiri de pe site-urile americane, pentru a cam trimis-o prin email unui coleg de birou. Mi s-a parut relevanta ca sa inteleaga de ce nu a fost bine ca, stand pe bancheta spate, si-a lasat pe podea sticla de nectar care a ajuns sub scaunul meu si putea in orice moment sa se aseze sub pedala de frana in timp ce negociam serpentinele in coborare. Si nici macar nu conduceam o Toyota, ci un Ford Mondeo!

    La originea nefericitei circumstante din cazul Lexus a stat o scapare a liniei de asamblare a masinii, care montase pe modelul LS carpetele de cauciuc destinate unui model mai mare, SUV-ul RX. Accidentul a intrat in atentia privilegiata a presei si a fost intens dezbatut, cu atat mai mult cu cat soferul masinii era un politist, iar pasagerii erau sotia, fiica si cumnatul sau. Opinia publica din America a fost cu atat mai induiosata cu cat, in ultimele secunde ale apelului de urgenta efectuat de sofer, o voce de barbat le spune celorlalti “...tineti-va bine si sa ne rugam!” apoi ultimul lucru care se aude este o strigat de femeie. Finalul a fost reconstituit de politia autostrazii: Lexus-ul a atins 200 km/h, cand a atins alta masina, apoi s-a oprit intr-un mal pe pamant din afara drumului si a fost cuprinsa de flacari.
    SURSA
    [I]I'm tired of hearing about money, money, money. I just want to play the game, drink Pepsi, wear Reebok.[/I] - Shaquille O'Neal

  15. 17th April 2024, 10:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •